اخبار > شيخ ابو الفتح كراجكى 

کد خبر:٣٩٧٢٦٠بازدید:881تاریخ درج:دوشنبه ٢ بهمن ١٣٩٦

 شيخ ابو الفتح كراجكى

با محدثان

 

شيخ ابو الفتح كراجكى‏

ولادت‏

شيخ ابو الفتح، محمد بن على كراجكى طرابلسى در قرن چهارم هجرى، قرن شكوفايى علم و دانش در سرزمين‏هاى اسلامى، به دنيا آمد.

او از درخشان‏ترين چهره‏هاى علمى نيمه اول قرن پنجم هجرى و معاصر با شيخ طوسى است.

شخصيت‏

شيخ ابو الفتح كراجكى انديشمندى بزرگ بود.

او فقيه، اصولى، رياضيدان، ستاره شناس، اديب و آگاه به علوم حديث، فلسفه، كلام، نحو، اخلاق، تاريخ، رجال، تفسير و پزشكى بود.

وى از شخصيت‏هاى بزرگى مانند شيخ مفيد و سيد مرتضى بهره‏ها برده بود و بيش از 80 تأليف دارد.

سخنان علما

شيخ حر عاملى درباره ايشان مى‏فرمايد:« شيخ ابو الفتح كراجكى دانشمندى فاضل و متكلمى فقيه و محدثى مورد اطمينان و جليل القدر است».

سيد محسن امين در كتاب ارزشمند اعيان الشيعه درباره ايشان مى‏فرمايد:« ابو الفتح، محمد بن على بن عثمان كراجكى از برجسته‏ترين علما و فقها و متكلمين شيعه و رئيس مذهب، و صاحب تصنيفاتى ارزنده است.

او آگاه به علم نحو، لغت، ستاره شناسى، پزشكى و شخصيتى متكلم، فقيه و محدث است و از شيخ مفيد، سيد مرتضى، شيخ طوسى و بسيارى از شاگردان آنان و برخى از شخصيت‏هاى اهل تسنن اجازه روايت دارد».

شهيد اول از وى تعبير به علامه مى‏كند و برخى ديگر از علما وى را از بزرگان علما و فقها و متكلمين به شمار آورده‏اند و بسيارى از اجازات روايى را به وى رسانده‏اند.

سفرهاى علمى‏

شيخ ابوالفتح كراجكى با سفرهاى متعدد خود به بررسى مذاهب گوناگون پرداخت.

او با مباحثات و تأليفات گسترده خود به بررسى مذاهب اسماعيليه، فرق اهل تسنن، يهوديت و مسيحيت پرداخت و برترى شيعه و مذهب اهل بيت عصمت و طهارت را بر همگان آشكار ساخت.

او به هر شهر و ديارى كه مى‏رسيد قلم و دوات را به دست گرفته و كتابى تأليف مى‏كرد.

كراجكى به فلسطين، لبنان، سوريه، مصر، بغداد و بيشتر شهرهاى بزرگ دوران خود سفر كرد و با ديدار علما و دانشمندان بزرگ به علم و دانش خود افزوده و يا به نشر علوم آل محمد صلى اللّه عليه و آله و سلم مى‏پرداخت.

سفر به طرابلس‏

ابو الفتح كراجكى مدتى در طرابلس رحل اقامت افكند و به همين جهت به طرابلسى مشهور شد.

وى در آنجا تأليفات متعددى به رشته تحرير درآورد و با استفاده از حمايت حكومت بنى عمار كه شيعه بودند، با آرامش خاطر به نشر احكام و عقايد شيعه پرداخت و بسيارى از مردم لبنان را به تشيع علوى رهنمون ساخت.

عصر زندگانى‏

شيخ ابو الفتح كراجكى در دوران تقسيم كشورهاى اسلامى و ظهور حكومت‏هاى جديدى همچون خاندان آل بويه، سامانيان، ديلميان، بنى حمدان و فاطميين مى‏زيسته است.

در آن دوران بحث‏هاى عقيدتى به اوج خود رسيده بود و اين آزادى در بيان عقايد ميدان مناسبى را براى شيعه به وجود آورده بود تا با مطرح كردن عقايد خود از حالت انزوا بيرون آمده و خود را بهتر به ديگران بشناساند.

كراجكى با استفاده از اين دوران خدمات شايانى را در بيان علوم اهل بيت رسول خدا صلى اللّه عليه و آله به انجام رساند.

اساتيد

ابو الفتح كراجكى در محضر علماى بزرگى به شاگردى پرداخت و از آنان بهره برد. از جمله اين بزرگان مى‏توان به:

1- شيخ مفيد، ابو عبد الله محمد بن محمد بن نعمان حارثى 2- سيد مرتضى، على بن ابو احمد 3- ابو يعلى، حمزة بن عبد العزيز معروف به سلار 4- شيخ طوسى، ابو جعفر محمد بن حسن 5- ابو الحسن، محمد بن احمد بن شاذان قمى، اشاره نمود.

شاگردان‏

شخصيت‏هاى فراوانى نيز در محضر درس كراجكى به كسب علم و دانش پرداخته‏اند مانند:

1- شيخ عبد الرحمن بن احمد بن حسين خزاعى معروف به مفيد نيشابورى 2- ابو محمد ريحان بن عبد الله حبشى 3- سيد ابو الفضل، ظفر بن داعى بن مهدى علوى 4- عبد العزيز بن ابى كامل قاضى عزالدين طرابلسى 5- فقيه، ابو عبد الله حسين بن هبة الله طرابلسى‏

تأليفات‏

شيخ ابو الفتح كراجكى تأليفات فراوانى دارد كه به بيش از 80 عنوان مى‏رسد، از جمله:

1- كنز الفوائد 2- روضة العابدين و نزهة الزاهدين 3- الرسالة الناصرية 4- التلقين لأولاد المؤمنين‏

وفات‏

سرانجام ابو الفتح كراجكى پس از عمرى خدمت به علوم اهل بيت عليهم السلام در شهر صور و در كشور لبنان، در ماه ربيع الثانى سال 449 هجرى ديده از اين دنيا فرو بست.

 

 

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج