اخبار > محمد بن حسن بن فروخ صفار 

کد خبر:٣٩٧١١٨بازدید:890تاریخ درج:پنج شنبه ٢٨ دی ١٣٩٦

 محمد بن حسن بن فروخ صفار

با محدثان

 

محمد بن حسن بن فروخ صفار

ولادت‏

وى از ياران امام حسن عسكرى عليه السلام مى‏باشد و از چهره‏هاى سرشناس ياران ائمه عليهم السلام و راويان حديث به شمار مى‏آيد.

او را مى‏توان از بزرگان قرن سوم هجرى برشمرد.

سخنان علما

نجاشى درباره او مى‏فرمايد:

« محمد بن حسن بن فروخ صفار يكى از چهره‏هاى درخشان شيعه در شهر قم بوده، وى شخصيتى مورد اطمينان و داراى ارزشى والا است. روايات او بر بسيارى از روايات ترجيح داده مى‏شود. او تأليفات فراوانى نيز دارد.» شيخ طوسى در كتاب فهرست مى‏فرمايد:

« محمد بن حسن صفار اهل قم مى‏باشد. وى تأليفات فراوانى دارد و نامه‏هايى نيز به امام حسن عسكرى عليه السلام فرستاده است كه آن نامه‏ها و جواب آنها موجودند و در اختيار مى‏باشند.» علامه حلى در كتاب خلاصه مى‏فرمايد:

« محمد بن حسن بن فروخ از چهره‏هاى سرشناس شيعه در شهر قم و مورد اطمينان است و شخصيتى عظيم الشأن است كه روايات او برتر مى‏باشند.»

اساتيد

صفار از شخصيت‏هاى كم نظير راويان شيعه به شمار مى‏آيد و از محضر علماى فراوانى از ياران ائمه عليهم السلام بهره برده است كه اينك به برخى از آنها اشاره مى‏كنيم:

ابراهيم بن اسحاق، احمد بن ابى عبد الله برقى، احمد بن حسن بن على بن فضال، احمد بن محمد بن ابى نصر، احمد بن محمد بن مسلم، ايوب بن نوح، حسن بن على بن فضال، على بن ابراهيم و بسيارى ديگر از شخصيت‏هاى بزرگ و راويان احاديث ائمه معصومين عليهم السلام.

شاگردان‏

چهره‏هاى فراوانى نيز از محضر درس اين شخصيت بزرگ بهره برده‏اند مانند:

احمد بن ادريس، على بن حسين بابويه، احمد بن داود بن على، احمد بن محمد، سعد بن عبد الله، محمد بن جعفر مؤدب، محمد بن حسن بن وليد، محمد بن حسين، محمد بن يحيى عطار، محمد بن يعقوب كلينى و بسيارى ديگر از چهره‏هاى علم و دانش در آن زمان.

تأليفات‏

صفار داراى تأليفات فراوانى است از جمله:

كتاب الصلوة، كتاب الوضوء، كتاب الجنائز، كتاب الصيام، كتاب الحج، كتاب النكاح، كتاب الطلاق، كتاب المزار، كتاب الرد على الغلاة، كتاب التقيه، كتاب المناقب، كتاب بصائر الدرجات، كتاب ما روى فى اولاد الائمه، كتاب الجهاد.

دوران زندگى‏

صفار در دورانى زندگى مى‏كرد كه ظلم و جنايت و خفقان بنى عباس به نهايت خود رسيده بود.

بسيارى از شيعيان و ياران ائمه عليهم السلام در زندان‏ها و شكنجه گاه‏ها به سر مى‏بردند و حتى امامان معصوم نيز در خانه‏هاى خود تحت مراقبت و نظر به سر مى‏بردند و به اين دليل به امام حسن عسكرى عليه السلام عسكرى مى‏گويند كه آن حضرت را در منطقه نظامى تحت نظر داشتند و در آنجا سكونت داده بودند.

صفار يكى از چهره‏هاى درخشان آن روزگار است كه با استفاده‏هاى فراوان از شخصيت‏هاى علمى آن زمان و نوشتن نامه‏هاى خصوصى و مخفيانه خدمت امام حسن عسكرى عليه السلام خود را به آن حضرت مرتبط مى‏كرد و شيعيان را از نور وجود ايشان بهره‏مند مى‏ساخت.

شهر قم‏

قم از دير باز پايگاه شيعيان محمد و آل محمد صلوات الله و سلامه عليهم بوده است و چهره‏هاى فراوانى در اين شهر درخشيده‏اند كه حافظان و پاسداران معارف ائمه معصومين عليهم السلام بوده‏اند.

يكى از اين چهره‏ها محمد بن حسن صفار مى‏باشد. او را به عنوان يكى از چهره‏هاى سرشناس شيعه در شهر قم مى‏شناسند كه با حفظ و نقل روايات، خدمت بزرگى به جهان تشيع نموده و شخصيتهايى همچون كلينى با نقل روايات او تلاش او را به نتيجه رسانده است.

وفات‏

سرانجام پس از عمرى خدمت به علوم آل محمد صلوات الله عليهم در سال 290 هجرى و در شهر قم به ديار باقى شتافت.

 

 

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج