اخبار > ابن حمزه طوسى‏ 

کد خبر:٣٩٦١٩٨بازدید:959تاریخ درج:چهارشنبه ٢٩ آذر ١٣٩٦

 ابن حمزه طوسى‏

با محدثان شیعه

 

ابن حمزه طوسى‏

ولادت‏

ابن حمزه طوسى، معروف به عماد الدين طوسى، از اكابر فقهاى اماميه در سده ششم هجرى مى‏باشد.

بعضى او را هم‏طبقه شاگردان شيخ طوسى دانسته و برخى دوره او را از اين هم متأخرتر دانسته‏اند.

كتاب معروف او در فقه«الوسيلة إلى نيل الفضيلة» نام دارد و به همين جهت او را«صاحب وسيله» نيز گفته‏اند و چون زندگى او معاصر با شيخ طوسى يا پس از او بوده است، با توجه به جنبه فقاهت او، به ابو جعفر ثانى يا ابو جعفر متأخر مشهور است.( چون كنيه شيخ طوسى نيز ابو جعفر بوده است)

سخن بزرگان‏

دانشمند متتبع، مرحوم ميرزا محمد باقر موسوى خوانسارى در كتاب شريف روضات، در شرح زندگى او مى‏نويسد:

«كتاب وسيله و واسطه كه هر دو از متون فقهى مى‏باشند، از تأليفات او هستند و خوشبختانه هر دو كتاب تاكنون باقى مانده‏اند و مورد استناد فقهاى ما مى‏باشند.» مرحوم طبرسى از او اين گونه تعبير آورده است:

«شيخ بزرگوار و امام علامه فقيه ناصر الشريعه، حجة الاسلام عمادالدين» نام ابن حمزه در بين تعدادى از علما مشترك است كه با توجه به تأليفات و معاصران، مى‏توان آنها را از هم تميز داد.

ابن حمزه پس از ترجمه كتاب«الثاقب في المناقب» تأليف ابو عبد الله جعفر بن محمد دوريستى مى‏گويد:

«من اين كتاب را از روى نسخه‏اى كه به خط مؤلف است نوشتم، او اين كتاب را در سال 473 هجرى به فارسى ترجمه كرده است و ما هم اكنون كه سال 560 مى‏باشد در شهر كاشان آن را دوباره به عربى ترجمه كرده‏ايم.» وى با تأليف كتب گرانقدر و نظريات پر ارزش فقهى خود هميشه مورد استناد علما و دانشمندان بوده است. ياد و خاطره او هماره زنده خواهد بود و شهرت وى نيز به سبب تأليف همين كتب است.

اساتيد و شاگردان‏

محمد بن حسن شوهانى كه از بزرگان فقها و از مشايخ روايت و اجازه بوده از اساتيد ابن حمزه و سيد نسابه، عبد الحميد بن فخار بن معد از شاگردان اوست.

تاليفات‏

1- الوسيلة إلى نيل الفضيلة 2- الواسطة 3- الرائع في الشرائع 4- الثاقب في المناقب 5- كتاب في قضاء الصلاة 6- مسائل في الفقه‏

وفات‏

سيد صدر در كتاب«تأسيس الشيعة لعلوم الشريعة» مى‏فرمايد:

«من تاريخ وفات ابن حمزه را نمى‏دانم، فقط همين قدر مى‏دانم كه وى در كربلا فوت كرد و در باغى بيرون از شهر نجف دفن شد.» تاريخ وفات ابن حمزه همانند سال ولادت او مجهول است، ولى قبر وى هم اكنون زيارتگاه عاشقان و شيفتگان علماى اهل بيت رسول خدا صلى الله عليه و آله در نجف اشرف مى‏باشد.

 

 

 

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج