اخبار > سید رضى رحمه الله 

کد خبر:٣٩٠٦٦٥بازدید:1505تاریخ درج:شنبه ٢ ارديبهشت ١٣٩٦

 سید رضى رحمه الله

 

16.00

ولادت

 ابو الحسن، محمد بن حسین بن موسى موسوى بغدادى، معروف به سید رضى در سال 359 هجرى در شهر بغداد به دنیا آمد. او از خانواده اى شریف و اصیل و از نسل ائمه معصومین است و نسبش از طرف پدر به امام كاظم علیه السلام و از طرف مادر به امام زین العابدین علیه السلام مى رسد.

 پدرش ابو احمد حسین، ملقب به طاهر و ذوالمنقبتین از شخصیت هاى برجسته و مورد توجه حكومت و نقیب سادات و مسئول رسیدگى به شكایات مردم و امیر حج بود. مادرش فاطمه دختر ابو محمد، حسین بن احمد بن محمد ناصر كبیر، زنى دانشمند و با تقوا بود و شیخ مفید كتاب«أحكام النساء» را به درخواست ایشان به نگارش درآوردند.

 شبى شیخ مفید فاطمه زهرا سلام الله علیها را در خواب دید كه دست امام حسن و امام حسین علیهماالسلام را در حالى كه دو كودك خردسال هستند گرفته و نزد او آورد و فرمود:« اى شیخ به این دو كودك من علم فقه بیاموز». صبح همان روز مادر سید رضى و سید مرتضى دست دو كودك خود را گرفته و نزد او آورده و گفت:« اى شیخ به این دو كودك من علم فقه بیاموز». شیخ مفید از این حادثه منقلب و گریان گشت و خواب خود را براى آنان تعریف كرده و مسئولیت تربیت و تعلیم این دو سید بزرگوار را عهده دار گردید.

 سید رضى شخصیتى اندیشمند و داراى قدرت هوش و دركى بالا بود. او مدرسه اى در شهر بغداد تأسیس كرد و به تربیت شاگردانى در علوم اسلامى پرداخت. كتابخانه بزرگى نیز براى استفاده شاگردان خود در آن مدرسه برپا نمود.

 در سال 388 هجرى بهاء الدوله او را به جانشینى خود برگزیده و لباس هاى فاخرى به او هدیه داده و او را به مقام ریاست سادات و مسئول رسیدگى به شكایات مردم و امارت حج منصوب و او را به« شریف جلیل» ملقب نمود. در سال 397 هجرى نیز از طرف بهاء الملك همین مقام به او داده شد.

اساتید

 سید رضى نزد شخصیت هاى زیر شاگردى كرد: شیخ مفید، محمد بن موسى خوارزمى، على بن عیسى ربعى، ابو الفتح جنى موصلى، حسن بن عبد الله سیرافى.

آثار

 مهم ترین اثر سید كتاب شریف نهج البلاغه است كه با توجه به تبحر ادبى وى به جمع آورى سخنان فصیح و بلیغ آن حضرت پرداخته است، آثار دیگرش خصائص الأئمه، تلخیص البیان عن مجاز القرآن، المجازات النبویه و حقایق التأویل فی متشابه التنزیل است.

وفات

 وى در سن 47 سالگى و در سال 406 هجرى در شهر بغداد رحلت كرد و در كاظمین، نزدیك بارگاه كاظمین علیهماالسلام دفن شد.

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج