اخبار > احمد بن محمد بن خالد برقی رحمه الله 

کد خبر:٣٩٠٤٤٠بازدید:1692تاریخ درج:شنبه ٢٦ فروردين ١٣٩٦

 احمد بن محمد بن خالد برقی رحمه الله

 

16.00

احمد بن ابى عبد اللّه برقى

ولادت

شیخ ابو جعفر، احمد بن محمد بن خالد بن عبد الرحمن بن محمد بن على برقى، از راویان حدیث و از فقهاى بزرگ شیعه و از یاران ائمه علیهم السلام به شمار مى آید.

احمد در روستاى« برق رود» از توابع شهر قم به دنیا آمد.

او اصالتاً از کوفه است. جد بزرگ او محمد بن على از یاران زید بن على بن الحسین علیهما السلام بود که در برابر حکومت ظلم و ستم بنى امیه قیام کرده و در زندان یوسف بن عمر به شهادت رسید.

خالد، پدر بزرگ احمد در حالى که کودکى خردسال بود همراه پدرش عبد الرحمن بن محمد از کوفه آواره شدند و به شهر قم پناه آوردند.

شهر قم در آن زمان پناهگاه شیعیان محمد و آل محمد صلوات اللّه علیهم بود و بسیارى از روات بزرگ شیعه در این شهر زندگى مى کردند.

دوران جوانى

احمد دوران جوانى را در محضر پدر بزرگوارش محمد بن خالد برقى، که خود از شخصیت هاى بزرگ شیعه و از مشایخ روایت و شخصیتى مورد اطمینان نزد امام موسى کاظم و امام رضا علیهما السلام بود به کسب علم پرداخت و توشه فراوانى برگرفت.

در این زمان بود که تصمیم گرفت همانند پدر، او نیز از راویان سخنان اهل بیت رسول خدا و خاندان عصمت و طهارت باشد و سخنان آن امامان معصوم علیهم السلام را به گوش جهانیان برساند.

شخصیت

وى از شخصیت هاى برجسته راویان شیعه در قرن سوم هجرى به شمار مى آید و بسیارى از احادیث شیخ صدوق و شیخ کلینى به ایشان برمى گردد.

همانگونه که محدث نورى مى فرماید:« شیخ طوسى و نجاشى احمد را توثیق کرده اند و او را مورد اطمینان دانسته اند». او از ارزشمندترین راویان شیعه به شمار مى آید و بسیارى از علما و فقهاى بزرگ شیعه که مجموعه هاى روایتى نگاشته اند از او روایت نقل کرده اند.

برخى از بزرگان عناوین کتاب هاى خود را نیز از او گرفته اند مانند: ثواب الأعمال و عقاب الأعمال، علل الشرایع، قرائن و خصال.

اخراج از قم

احمد بن محمد بن عیسى اشعرى، رئیس شهر قم و از راویان بزرگ شیعه، احمد بن محمد بن خالد برقى را از شهر قم بیرون کرد، زیرا او در بین روایات خود روایات مرسله و روایاتى که راویان آن ضعیف بوده اند را نقل مى کرده است.

اما او پس از مدتى پشیمان شده و برقى را به شهر بازگردانده و از او معذرت خواهى کرد. بعد از وفات او نیز در تشییع جنازه اش با سر و پاى برهنه شرکت کرد تا اهانتى را که به او کرده جبران نماید.

اساتید

احمد به غیر از پدر خود، در محضر برخى از روات و علماى بزرگ شیعه به کسب علم و فراگیرى دانش پرداخته است مانند:

1- معاویة بن وهب 2- حماد بن عیسى 3- محمد بن ابى عمیر 4- هارون بن جهم 5- محمد بن سنان 6- یونس بن عبد الرحمان 7- حسن بن محبوب 8- على بن حکم 9- حسین بن سعید اهوازى و بسیارى از روات و یاران ائمه علیهم السلام.

شاگردان

شخصیت هاى بزرگى در محضر درس وى به کسب علم پرداخته اند که هر کدام ستاره اى درخشان در آسمان علم و فقاهت مى باشند، بزرگانى مانند:

1- ابراهیم بن هاشم 2- على بن ابراهیم بن هاشم 3- محمد بن حسن صفار 4- محمد بن یحیى عطار 5- سعد بن عبد الله 6- محمد بن على بن محبوب 7- محمد بن حسن بن ولید 8- محمد بن احمد بن یحیى 9- عبد الله بن جعفر حمیرى 10- سهل بن زیاد و بسیارى دیگر از روات معتبر شیعه.

تألیفات

احمد بن محمد بن خالد برقى تألیفات فراوانى دارد از جمله:

1- المحاسن، که شامل یکصد باب از ابواب فقه و حکمت و آداب و علل شرعیه و توحید و سایر مراتب اصول و فروع دین مى باشد که فقط بخشى از آن به دست ما رسیده است. این کتاب یک مجموعه بزرگ فقهى به شمار مى رود.

2- العویص 3- التبصرة 4- الرجال 5- البلدان 6- اختلاف الحدیث

وفات

احمد بن محمد برقى پس گذراندن عمرى پر برکت در سال 274 یا 280 هجرى چشم از جهان فرو بست و به سوى معبود و معشوق خویش پر کشید.

 

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج