اخبار > قال امیرالمومنین علیه السلام: عِبَادَ اللَّهِ سَلُوا اللَّهَ الْيَقِينَ ... 

کد خبر:٣٨٧٢٣٣بازدید:4698تاریخ درج:سه شنبه ١٤ دی ١٣٩٥

 قال امیرالمومنین علیه السلام: عِبَادَ اللَّهِ سَلُوا اللَّهَ الْيَقِينَ ...

شرح حدیث هفته

 

قال امیرالمومنین علیه السلام: عِبَادَ اللَّهِ سَلُوا اللَّهَ الْيَقِينَ فَإِنَّ الْيَقِينَ رَأْسُ الدِّينِ وَ ارْغَبُوا إِلَيْهِ فِي الْعَافِيَةِ فَإِنَّ أَعْظَمَ النِّعْمَةِ الْعَافِيَةُ فَاغْتَنِمُوهَا لِلدُّنْيَا وَ الْآخِرَة   بندگان خدا! از خدا يقين بخواهيد، يقين سر دين است، و «عافيت» از او درخواست كنيد كه بالاترين نعمت، عافيت (:رهائى از گرفتاريها) است، آن را براى دنيا و آخرت غنيمت شماريد. (تحف العقول ص150)  در اين حديث، يقين تشبيه به رأس شده چون همان طور كه سر منشأ هدايت حركات و سكنات آدمى است، يقين هم در دين انسان چنين نقشى را دارد.

و تحصيل يقين از دو راه ممكن است: يكى تأمل و تفكر در دلائل و مبادى دين و حقانيت شرع مقدس اسلام و ديگرى توجه به ذات مقدس الهى و تضرّع و خضوع در پيشگاه با عظمت او.

عافيت كه در روايات آمده آن چيزى نيست كه ما در عرف خودمان از آن تعبير به عافيت‏ طلبى مى‏ كنيم، كه انسان در كنجى خزيده و در ميدان جهاد وارد نشده با وظائف بزرگِ زندگى مواجه نگردد. بلكه مراد، عافيت در اعتقاد و عمل و محفوظ ماندن از وساوس شيطانى و نفسانى است. انسان در ميدان جنگ هم بايد از پروردگار طلب عافيت كند يعنى از او بخواهد كه دچار شك و ترس و تزلزل نشود. امام سجاد (عليه السلام) در دعاى بيست‏ و سوم صحيفه سجاديه به ابعاد مختلف عافيت، اشاره كرده و آن را از پروردگار طلب نموده‏ اند.

برگرفته از کتاب شرح حدیث اخلاقی مقام معظم رهبری

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج