اخبار > گنجینه روایات نور 1.2 

کد خبر:٤٠٠١١١بازدید:570تاریخ درج:چهارشنبه ٢٦ ارديبهشت ١٣٩٧

 گنجینه روایات نور 1.2

نرم افزار های حدیثی

 

دربــاره گنجینه روایات نور 1.2

قال رسول الله صلى الله عليه وآله:

إني تارك فيكم الثقلين، كتاب اللّه وعترتي‏«1»

آنگاه كه فرستاده خدا (ص) راه نجات و رستگارى را تنها در چنگ زدن به دامان دو گوهر گرانبهاى قرآن و اهل بيت (ع) اعلام كرد و گوش جان مؤمنان را با نواى دلنشين حديث ثقلين نواخت، تنها بيانيه‏اى رسمى را به دستور الهى اعلام مى ‏نمود كه از نخستين روز دعوت آشكار اسلام در يوم الانذار تا آخرين لحظه بسترى بودن در پايان حيات، هزاران بار و به هزاران زبان گفتار و كردار، در هر گروه و جمعيتى از مسلمانان اعلام كرده بود. مؤمنان راستين با عمق جان دريافته بودند كه تنها كشتى نجات اهل بيت رسول خدايند و تنها نسخه شفابخش دردهاى هر دو جهان را بايد از سخنان نورانى ايشان جست كه كلامكم نور وامركم رشد. (بحار الانوار، ج 99، ص 132)

اين اهميت ، اهتمام مسلمانان را به گرد آورى سخنان اهل بيت (ع) بر انگيخت و از همان روزهاى نخستين، راويان نور هر يك به فراخور توان خود مجموعه از احاديث را گرد آوردند، به ياد سپردند، بر قلم جارى نمودند و در قالب كتابها و نوشتجاتى به نگارش در آوردند كه نخست همه با نام اصول و كتاب خوانده مى ‏شدند و به يارى نام راويان از يكديگر ممتاز مى‏گشت. اما طولى نكشيد كه برخى از ايشان گزيده‏ هايى از اندوخته‏هاى خويش را با سامانى نو به تاليف در آوردند و كتابهايى در خصوص يك موضوع ويژه تدوين شد و گاه به نام موضوع خود ناميده گشت. اما نسل جديدى از كتب در راه بود؛ مجموعه‏هايى فراگير، سامان يافته و تنظيم شده كه نخستين جوامع روايى را پديد آوردند و جريان نقل ميراث ثقل اكبر را فرازى ديگر بخشيدند. اين جريان در گذشت زمان از حركت باز نايستاد. هرچند گاه با فرودى قرين مى شد ولى غالبا با خروش سهمگين ‏تر به شتاب خود مى افزود. اما ناآشنايى كشورهاى تازه مسلمان شده با زبان تازى، مردمان را از دستيابى به اين سرچشمه زلال محروم مى‏ساخت. از اين رو عالمان با درك اين ضرورت به سرعت خود را به دانش زبان عربى آراستند و اين زبان به عنوان، زبان علمى در بسيارى از مراكز آموش و پژوهش پذيرفته شد. اما آنگاه كه دايره فراگيرى دانش گسترده ‏تر شد و شمار آشنايان با هنر خواندن و نوشتن فزونى گرفت، توده ‏هايى از مردم شكل گرفتند كه تنها به زبان خود آشنا بودند و راهى به زبان عربى نداشتند. آن هنگام بود كه برگردان روايات به زبان‏هاى ديگر ضرورتى آشكار يافته بود و نهضت ترجمه شكل مى‏ گرفت و در دورانى همچون زمان علامه مجلسى به شكوفايى رسيد.

حاصل اين تلاش بى‏وقفه دانشمندان در ترجمه روايات به زبان فارسى، صدها كتاب است كه نه همه از نگارشى يكسان برخوردارند و نه همه از استوارى در ترجمه بهره‏مندند. دانش مترجمان به معارف بلند روايات و آشنايى ايشان با زبان مبدا و مقصد، هم در عمق مفاهيم برگردان شده اثر گذاشته و هم شيوايى و رسايى بيان را متاثر نموده است. حال اگر بخاطر آوريم كه ائمه (ع) خود در باب روايات خويش فرمودند كه ان حديثنا صعب مستصعب‏ (بحار الانوار، ج 2، ص 183) كه سخنان ما دشواريهايى دارد كه پرنده ادراك گروه فراوانى به اوج قله‏هاى آن نخواهد رسيد و از اين روى از ما خواستند كه اگر چيزى را درنيافتيم آن را به جهل خود نسبت دهيم و متعبدانه دانش آن را به اهلش واگذاريم؛ خواهيم دانست كه مترجمان روايات نه تنها با دشواريهاى معمول ترجمه كه با سختى‏هاى ويژه‏اى در تلاش‏هاى خود روبرو بوده‏ اند كه جز به مدد عشق به اهل بيت (ع) و ارادت به آستان ايشان تحمل نمى‏ شد. نرم افزار گنجينه روايات نور برگزيده‏اى از حاصل چنين تلاشى مشترك است كه اينك نسخه نخست آن در اختيار شما قرار مى‏ گيرد. اين خود به معناى آن است كه تنها خوشه‏اى از اين خرمن بزرگ را در خود جاى داده ولى اميد است كه در نگارش‏هاى بعد بر انبوهى منابعش افزوده شود و كتابخانه روايات مترجم در هر مرحله پربارتر گردد. مجموعه حاضر تنها به كتب چاپ شده پرداخته و از گنجينه نسخ خطى بهره‏ اى نبرده است، اما در گردآورى و گزينش منابع به روايات دوران ويژه‏اى مختص نيست و ترجمه‏ هاى قديمى‏ترين كتب روايى تا جديدترين نگاشته ‏هاى معاصران را در بردارد و حتى در صورت وجود ترجمه ‏هاى متعدد از متنى واحد همه برگردان‏ها در مجموعه جاى گرفته‏ اند. اميد است تلاش ناچيز حاضر، هم پاسخگوى عطش ديرين فارسى زبانان به روايات اهل بيت (ع) باشد و هم از طريق عرضه ترجمه ‏هاى متعدد از كتب و هم با امكان يافتن ترجمه‏ هاى گوناگون روايتى واحد كه در كتب مختلف نقل شده، بتواند در بالندگى نهضت ترجمه اثربخش باشد كه خود فرمودند: "اگر مردم نيكويى‏هاى سخنان ما را دريابند هر آينه پيرويمان خواهند نمود."

______________________________

1 منابع اهل سنت:منابع شيعه:

- مسند احمد ابن حنبل، ج‏22، ص 226 - امالى شيخ صدوق، ص 338

- سنن نسائى، ج 5، ص 51 - الارشاد مفيد، ج‏1 ،ص 231

- سنن دارمى، ج 2، ص 522 - نهج الحق، ص 227

- كنز العمال، ج‏1 ،ص 186 - جوامع الجامع طبرسى، ج‏1 ص 265

- المستدرك على الصحيحين، ج‏3 ،ص 160

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج